• 8 Septembrie / 19.00

    CONCERTUL "CRESCENDO"

    Programul muzical Crescendo debutează cu tema copilăriei ilustrată de cele treisprezece capodopere de tip miniatură care alcătuiesc lucrarea impresionantă Scene din Copilărie compusă de Robert Schumann pentru piano solo. Vom fi apoi conduși printr-un duet de coarde și mai apoi un trio cu ajutorul unor lucrări de un provocator spirit tânăr compuse de Johannes Brahms și Sergei Rachmaninov. Vom continua excursiunea de pe tărâmul tinereții cu un qartet în premieră compus de artistul nostru resident Pierre Audiger. Concertul culminează cu o interpretare răsunatoare a unei lucrări pasionale și mature aparținând compozitorului Cesar Franck.

    Robert Schumann – Kinderszenen op.15
    Von fremden Ländern und Menschen (Of Foreign Lands and Peoples)
    Curiose Geschichte (A Curious Story)
    Hasche-Mann (Blind Man’s Buff)
    Bittendes Kind (Pleading Child)
    Glückes genug (Quite Happy)
    Wichtige Bebebenheit (An Important Event)
    Träumerei (Dreaming)
    Am Camin (At the Fireside)
    Ritter vom Steckenpferd (Knight of the Hobby-Horse)
    Fast zu ernst (Almost too Serious)
    Fürchtenmachen (Frightening)
    Kind im Einschlummern (Child Falling Asleep)
    Der Dichter spricht (The Poet Speaks)
    Artist: Graeme McNaught

    Johannes Brahms – Scherzo in C minor opus posthume
    Artiști: Graeme McNaught & Kristine Balanas

    Sergey Rachmaninoff – Trio élégiaque no.1 in G minor
    One Movement (più vivo – con anima – appassionato – tempo rubato – risoluto)
    Artiști: McNaught, Kristine Balanas & Alberto Cassadei

    Comissioned Piece for Premiere in the Festival
    Artiști: Pietro Bonfilio, Bogdan Ciobanu, Pierre Audiger, Alberto Cassadei

    Cesar Franck– Piano quintet in F minor opus 14

    Moltomoderato quasi lento – Allegro
    Lentocon molto sentimento
    Allegronon troppo ma con fuoco

    Artiști: Graeme McNaught, Kristine Balaans, Michelle Dierx, Catalina Toma, Alberto Cassadei

Cătălina Toma

Violonistă

Născută la Iaşi, a absolvit Liceul de Arte “Octav Băncilă”, Universitatea de Arte “George Enescu”, Facultatea de Interpretare Muzicală, specializarea violă, şi cursurile de Master ale aceleiaşi Universităţi, sub îndrumarea Profesorului Universitar Doctor Bujor Prelipcean (prima violină a Cvartetului Voces din România).

Cvintuplă olimpică naţională, şi laureată a multor concursuri naţionale şi internaţionale, a participat la numeroase cursuri de măiestrie, atât pe specializarea violă, cât şi pe cea de muzică de cameră –  Universitatea de Arte “George Enescu” Iaşi, Universitatea Naţională de Muzică  Bucureşti, Academia de           Muzică ,,Gheorghe Dima” Cluj – Napoca,  “Internationale Herbsttage Fur Music” Iserlohn, Germania, Festivalul “Entre Deux Airs” Franţa, Conservatorul Superior de Muzică Salamanca Spania, Hochschule fur Musik Würzburg şi Institutul de Muzică al Universităţii din Tübingen din Germania.

A concertat pe scena Filarmonicii Moldova Iaşi, abordând câteva dintre cele mai dificile partituri violistice: William Walton – Concert pentru violă şi orchestră, Bela Bartok –  Concertpentru violă şi orchestră (op.postum), Paul Hindemith –  Concert pentru violă şi orchestră “Der Schwanendreher“.

Totuşi, afinitatea pentru muzica de cameră, cultivată de-a lungul anilor, s-a concretizat într-un număr mare de concerte, abordând nu doar formule diverse, de la duet până la octet, ci şi explorând alte genuri decât cel clasic, precum pop, rock, jazz, tango, folk.

În prezent, este şefă de partidă în cadrul orchestrei simfonice a Filarmonicii Moldova Iaşi.